INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Ignacy Aramowicz  

 
 
Biogram został opublikowany w 1935 r. w I tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Aramowicz Ignacy, nauczyciel matematyki w gimnazjum w Białymstoku; w r. 1862–63 członek organizacji narodowej tamże, uczestnik walki zbrojnej w r. 1863. Przybyły w kwietniu 1863 r. do Białegostoku naczelnik wojenny woj. grodzieńskiego, Onufry Duchiński, zamieszkał u A. i wkrótce wyprawił go na punkt zborny wraz z sześcioma oficerami Polakami z komendy rosyjskiej Maniukina, wyznaczając rozpoczęcie powstania na 24 IV. Powstańcy z Białegostoku i najbliższych powiatów, bielskiego i sokólskiego, zebrali się w tym dniu we wsi Kamionce pod Białymstokiem, podzielili się na oddziały i uzbrojeni weszli 26 IV do wsi Sokołdy, gdzie ogłosili manifest Rządu Narodowego. A. należał w charakterze skarbnika do oddziału Juljana Ejtminowicza; mianowany następnie adjutantem Duchińskiego, odbył z nim całą kampanję grodzieńską; walczył w puszczy sokólskiej pod Walidami (29 IV), w puszczy różańskiej pod Brzozowem-Błotem, pod Mereczowszczyzną (8 VI), koło Popielarni (10 VI), pod Wielkim Uhłem (16 VI), pod Żarkowszczyzną (21 VI), pod Paszkowskiemi Ostrówkami (9 VIII). Po opuszczeniu 15 VIII terenu walki przez Duchińskiego skutkiem zupełnego wyczerpania sił, A. został 16 VIII adjutantem Walerego Wróblewskiego, następcy Duchińskiego. Pod nowem dowództwem brał udział w walkach pod Hłubokim Kutem (30 VIII) i w puszczy białowieskiej, stamtąd w drugiej połowie września towarzyszył Wróblewskiemu w jego działaniach, mających na celu zreorganizowanie rozproszonych oddziałów bielsko-sokólskich. Bił się pod Kolanem i Kodeńcem (18 XI), pod Garbowem (26 XI), pod Matą-Bukową, Ossowem i Wolą Wereszczyńską (31 XII), poczem przeszedł w Lubelskie z konnym oddziałem Wróblewskiego i pozostawał przy nim po objęciu przez tegoż województw lubelskiego i podlaskiego. Uczestniczył w potyczkach pod Wojciechowem, oraz koło Jedlanki, w pobliżu Rutki-Korybutowej (19 I 1864), gdzie w starciu z kubańskimi kozakami Wróblewski był ciężko ranny a oddział zniesiony. Udział swój w powstaniu, od 24 IV 1863 do 19 I 1864, na tle ogólnych działań w Grodzieńskiem, opisał A. w zwięzłym i wiernym pamiętniku. Po rozbiciu oddziału Wróblewskiego zdołał przedostać się zagranicę i przebywał w Szwajcarji, zajmując się pracą publicystyczną. Żył jeszcze w r. 1870.

 

Aramowicz Ign., Marzenia. Pamiętnik o ruchu partyzanckim w województwie grodzieńskiem w 1863 i 1864 r., Bendlikon 1865 (streszczenie w Gillera »Historji powst. nar. pol.«, Paryż 1867, I 169 i n.). Egzemplarz w zbiorach raperswilskich posiada następujący charakterystyczny dopisek ołówkiem na stronie tytułowej: »Pamiętnik… Aramowicza profesora gimn. białostockiego, który był synem pobocznym sławnego Abramowicza i Polki, jednej z artystek teatrów warszawskich« (?), zob. życiorys Ignacego Abramowicza w P. Sł. Biogr., str. 12. Autograf »Pamiętnika« (w zbiorach raperswilskich) zawiera pełne nazwiska powstańców, w druku opuszczone lub oznaczone inicjałami. Długosz Józef, Oddziały powstańcze w r. 1863 w gub. grodzieńskiej »Przegląd narodowy«, W. 1912, t. II; Zieliński St., Bitwy i potyczki 1863–64, Raperswil 1913, passim; Miłowidow A. I., Archiwnyje matierjały Murawjowskawo Muzieja, Wil. 1915, II 214. Luźne rękopisy Aramowicza w zbiorach raperswilskich, m. in. autograf recenzyj książek Wojciecha Jastrzębowskiego: »Dziesięcioro przypomnień dla rolnika«, P. 1867, i »Pobudki do pracy, czyli Rozmowa dwóch młodych ludzi o życiu«, W. 1870.

Henryk Mościcki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Michał Rowiński

1860-09-23 - 1925-08-25
filolog klasyczny
 

Tomasz Pajzderski

1864 - 1908-11-20
architekt
 

Stanisław Szafarkiewicz

1853-02-06 - 1885-08-05
inżynier
 

Ludwik Śliwiński

1857-02-02 - 1923-03-19
aktor teatralny
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.